نسلی که می رود ...

پنجشنبه و جمعه هفته قبل فرصت دیدار مجدد از روستا فراهم گردید و با وجود پیش بینی آب و هوا باز هم غافل گیر شدم .

در بدو ورود به روستا و اویل عصر ناگهان با باد و باران شدید و کاهش شدید دما تا یک درجه بالای صفر روبرو شدم که برای من اتفاقی خوشایند بود . هر چند که تا اندازه ای مانع از بازدید از کوه و صحرا گردید .

طبیعت زیبای  ماه اردیبهشت و فصل بهار زیبا ترین صحنه های زندگی را رقم می زند و مرا به یاد دیدار 2 سال قبل به اتفاق پدر مرحومم انداخت . یاد همه ی در گذشتگان به خیر

انبوهی از روییدنی ها قبای سبزی را بر تن خاک پوشانده و این نعمت خدادادی را بی هیچ منتی در اختیار ما قرار می دهد تا شاید شکرگزار این نعمات باشیم .

 

در گفتگو با یکی از سالخوردگان باقیمانده در روستا , خاطرات گذشته را ورق زده و صمیمیت و سادگی را که با رفتن این نسل فقط نامی از آن باقی خواهد ماند را به حسرت می نشینیم .

خاطرات دوران سخت ارباب و رعیتی -خاطرات دوران ملی شدن صنعت نفت و درک سیاسی ضعیف مردم - دوران سخت سربازی در قدیم و سیل بی شمار اهانت ها و مقایسه با دوران جدید , همراه با خاطرات خودم از دوران نبود آب و برق و گاز و تلفن و خلاصه دوری از ظواهر تمدن جدید که با وجود سختی ها همراه با آرامش و آسایشی وصف نشدنی که هنوز آن را در قناعت پیشگی مردان و زنان سالخورده نسل قبل مشاهده می شود به نظاره هستیم . که به لقمه نانی شکر خدا را به جای آورده و از بد روزگار گله نمی کنند .

و ما مانده ایم و بلای پیشرفت و تمدن نوین که ما را در ورطه ی تنبلی و آزخواهی قرار داده و به حداکثر ها نیز قانع نیستیم .

بار دیگر صمیمانه از تمام اهالی روستا و وابستگان آنها خواهش می کنم که عکس ها و خاطرات خود را به خصوص از زبان سالخوردگان برای ثبت و مشاهده توسط دیگران ارسال فرمایید .

در پایان چند عکسی را که دراین سفر خاطره انگیز ثبت کردم و مربوط به گیاهان کوهی و مناظر مربوط است  را درج می نمایم .

 

 

/ 4 نظر / 126 بازدید
مجتبي جعفري مشكول

آقاي رستمى به نوشته هاي شما هرامتيازي بديم بازم كمه

مجتبي جعفري مشكول

با سلام خدمت شما وعرض تبريك براي فرا رسيدن ماه ميهماني خداماه مبارك رمضان Jafari

مجتبي جعفري مشكول

آقاي رستمي همچنين

امیرحسین

تشکر از سایت خوبتان